  • Zoro # G5993541
/ea
Key Features
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
4 Microinch Finish or Better, Chrome Plated
Overall Length
2"
Tolerance
0.00006"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G5993541
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
0.9323"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.7601" to 1.0000"
Gauge Diameter Range
0.7601 in to 1.0000 in
Diameter Sub-Range
0.9301 in to 0.9350 in
Diameter Increment
0.0001 in
Diameter Range
0.7601 in to 1.0000 in
Dimension Type
Inch
Details
Item
Standard Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
Tolerance
Application
Includes
Certificate of Accuracy
Meets/Exceeds
ISO 17025
Standards
ISO 17025
Gauge Type
No-Go (Minus)
Long Form Calibration Certificate
No
Surface Finish
4 Microinch or Better
Included Certification
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Hardness
RC 60/65
Tolerance Class
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.9323 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.7601 in to 1.0000 in, Diameter Sub-Range 0.9301 in to 0.9350 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00006 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025