  • Zoro # G5963511
Finish
4 Microinch Finish or Better
Overall Length
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G5963511
Diameter
0.5615"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.5101" to 0.6350"
Gauge Diameter Range
0.5101 in to 0.6350 in
Diameter Increment
0.0001 in
Diameter Range
0.5101 in to 0.6350 in
Diameter Sub-Range
0.5601 in to 0.5650 in
Details
Item
Standard Pin Gage
Type
Go (Plus)
Finish
4 Microinch Finish or Better
Gauge Type
Go (Plus)
Description
Class X Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.5615 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.5101 in to 0.6350 in, Diameter Sub-Range 0.5601 in to 0.5650 in, Dimension Type Inch, Gauge Type Go (Plus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00004 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025