  • Zoro # G5948997
Finish
4 Microinch Finish or Better, Chrome Plated
Overall Length
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G5948997
Diameter
0.0489"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.0251" to 0.0750"
Gauge Diameter Range
0.0251 in to 0.0750 in
Diameter Range
0.0251 in to 0.0750 in
Diameter Increment
0.0001 in
Diameter Sub-Range
0.0451 in to 0.0500 in
Item
Standard Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Finish
Gauge Type
No-Go (Minus)
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.0489 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.0251 in to 0.0750 in, Diameter Sub-Range 0.0451 in to 0.0500 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00004 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025