  • Zoro # G5944900
Finish
4 Microinch Finish or Better, Chrome Plated
Overall Length
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G5944900
Diameter
0.0898"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.0751" to 0.1800"
Gauge Diameter Range
0.0751 in to 0.1800 in
Diameter Sub-Range
0.0851 in to 0.0900 in
Diameter Increment
0.0001 in
Diameter Range
0.0751 in to 0.2810 in
Item
Standard Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Finish
Gauge Type
No-Go (Minus)
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.0898 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.0751 in to 0.2810 in, Diameter Sub-Range 0.0851 in to 0.0900 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00004 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025