  • Zoro # G5928155
/ea
Key Features
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
4 Microinch Finish or Better, Chrome Plated
Overall Length
2"
Tolerance
0.00004"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G5928155
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
0.2575"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.1801" to 0.2810"
Gauge Diameter Range
0.1801 in to 0.2810 in
Diameter Increment
0.0001 in
Dimension Type
Inch
Diameter Range
0.0751 in to 0.2810 in
Diameter Sub-Range
0.2551 in to 0.2600 in
Details
Item
Standard Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
Tolerance
Application
Includes
Certificate of Accuracy
Meets/Exceeds
ISO 17025
Surface Finish
4 Microinch or Better
Long Form Calibration Certificate
No
Tolerance Class
Included Certification
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Hardness
RC 60/65
Standards
ISO 17025
Gauge Type
No-Go (Minus)
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.2575 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.0751 in to 0.2810 in, Diameter Sub-Range 0.2551 in to 0.2600 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00004 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025