  • Zoro # G6051355
/ea
Key Features
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
4 Microinch Finish or Better, Chrome Plated
Overall Length
2"
Tolerance
0.00004"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G6051355
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
0.3542"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.2811" to 0.4060"
Gauge Diameter Range
0.2811 in to 0.4060 in
Dimension Type
Inch
Diameter Range
0.2811 in to 0.4060 in
Diameter Sub-Range
0.3501 in to 0.3550 in
Diameter Increment
0.0001 in
Details
Item
Standard Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
Tolerance
Includes
Certificate of Accuracy
Application
Meets/Exceeds
ISO 17025
Tolerance Class
Included Certification
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Surface Finish
4 Microinch or Better
Hardness
RC 60/65
Standards
ISO 17025
Gauge Type
No-Go (Minus)
Long Form Calibration Certificate
No
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.3542 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.2811 in to 0.4060 in, Diameter Sub-Range 0.3501 in to 0.3550 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00004 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025