  • Mfr # BOL-JK-24-5.5
  • Zoro # G2392586
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Color
Yellow
Outside Dia.
5 1/2 in
Number of Mounting Holes
4
Net Weight
23 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BOL-JK-24-5.5
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
5 1/2 in
Overall Length
8 in
Wall Thickness
5.500
Finished Height
24 in
Overall Height
24 3/16 in
Mounting Plate Dimensions
8 in x 8 in
Mounting Dimension
7" x 7"
Mounting Hole Dia.
7/8 in
Details
Item
Bollard
Material
Steel
Color
Yellow
Number of Mounting Holes
4
Net Weight
23 lb
Includes
(1) Removable Plastic Cap, Chain Slots
Bollard Item
Bollard
Locking System
None
Mounting Surface
Hard Surface
Bollard Striping Color
Black
Bollard Material
Impact Resistance
4000 lb @ 4 mph
Bollard Shape
Round
Finish
Powder Coated
Bollard Color
Bollard Striping
Yes
Bollard Function
Fixed
Lighted
No
Cap Shape
Dome
Description
Bollard, Bollard Function Fixed, Mounting Surface Hard Surface, Bollard Color Yellow, Overall Height 24 3/16 in, Bollard Material Steel, Cap Shape Dome, Lighted No, Locking System None, Outside Dia. 5 1/2 in, Overall Length 8 in, Finished Height 24 in, Net Weight 23 lb, Impact Resistance 4000 lb @ 4 mph, Finish Powder Coated, Bollard Shape Round, Mounting Plate Dimensions 8 in x 8 in, Number of Mounting Holes 4, Includes (1) Removable Plastic Cap, Chain Slots, Bollard Striping Yes