  • Mfr # GR-F2R-BO-10-BK
  • Zoro # G200471317
/ea
Key Features
Depth
2-9/16 in.
Material
Steel
Finish
Powder Coat
Length
2.5625
Weight
75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GR-F2R-BO-10-BK
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Depth
2-9/16 in.
Length
2.5625
Height
11
Width
Overall Length
Overall Height
11 in.
Overall Width
Wall Thickness
1/8 in.
0.2135 ft.
Details
Item
114 in Bolt On Guard Rail Black
Material
Steel
Finish
Powder Coat
Weight
75
Color
Black
Includes
(1) Steel 2 Ribbed Bolt-On Style Guard Rail
Guard Rail Item
Structural Guard Rails (drop-in and bolt-on style)
Features
Description
Create a modular system to protect equipment, inventory, and individuals from damage or injury with this highly visible powder coat yellow Structural Guard Rail. Triple ridge corrugated rails are constructed from 1/8" thick material, made for high impact resistance indoors or out. Posts are constructed of round corner 1/4" thick material. The steel base plate measures 10" square and is 5/8" thick. Bolts and washers are provided with individual rail sections. Concrete mounting kit is available separately. Provide a strong barrier with easy accessibility with our Drop-In Style rails. Slide rail sections into post saddles for simple assembly. Each Drop-In Style rail section includes two brackets. Bolt-On Style rails are designed for permanent installation. Models GR-TP-YL and GR-TP-GAL posts include mounting holes on all four sides for use in corners or center posts.