  • Mfr # LM-EBT-6-24
  • Zoro # G1748393
/ea
See details
Key Features
Overall Height
13-1/2 in.
Overall Length
86-1/4 in.
Overall Width
32 in.
Material
Steel
Color
Blue (Base Frame)/Yellow (Extension)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LM-EBT-6-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
Overall Length
Overall Width
32 in.
Platform Length
86.25"
Width
32
Height
14 in
Usable Fork Pocket Height
2-1/4 in.
Fork Width
7.25 in
Size
86-1/4" x 32" x 13-1/2"
Fork Thickness
2.25 in
Usable Fork Pocket Width
7-1/4 in.
Length
87 in
Depth
Details
Material
Steel
Color
Load Capacity
6,000 lb.
Item
24" Economy Telescoping Boom 6k