  • Mfr # AHLT-2448-3-43
  • Zoro # G5216587
/ea
Key Features
Lift Table Item
Rotary Air/Hydraulic Scissor Lift Tables
Mobile/Stationary
Stationary
Lift Mechanism
Hydraulic
Lift Mobility
DC
Lift Control
Hand Control
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AHLT-2448-3-43
Country of Origin
United States
Dimensions
Lifting Height Max.
43 in
Lifting Height Min.
7 in
Platform Length
48"
Overall Width
24"
Overall Height
43"
Overall Length
51 in.
Platform Width
24-3/8 in.
Platform Depth
48-3/8 in.
Max. Work Height
43 in.
Details
Lift Table Item
Mobile/Stationary
Stationary
Lift Mechanism
Hydraulic
Lift Mobility
DC
Lift Control
Hand Control
Lift Table Platform Style
Solid
Load Capacity
3000 lb.
Item
Air Hyd. Scissor Lift Table 24x48
Includes
Pneumatic upper travel limit switch and safety toe guards
Frame Material
Steel
Power Source
80 CFM & 80 PSI