  • Mfr # ERVWC-5U20
  • Zoro # G9195167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth of Cabinet
9.75"
Color
Black
Height of Cabinet
20"
Width
25.6 in
Finish
Powder Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ERVWC-5U20
Country of Origin
China
Dimensions
Depth of Cabinet
9.75"
Height
28.8 in
Height of Cabinet
20"
Width
25.6 in
Overall Height
28 3/4 in
Overall Width
25 5/8 in
Depth
9.75 in
Overall Depth
9 3/4 in
Details
Item
Vertical Wall Cabinet
Color
Black
Finish
Powder Coated
Material
Steel
Features
Marked Rack Spaces
Includes
Rear Cable Pass-Throughs, Reversible Front Door, Reversible Rail Channels
Accessory Group
Office
Load Rating
150 lb.
Mounting Style
Wall Mount
Product Type
Cabinet
Rack Units
5
Overall Load Capacity
150 lb
Description
  • A clean and organized way to securely mount your equipment
  • Mounting rails feature both M6 and 12-24 rail threading options to suit your preference.
  • Units ship completely assembled and ready to mount.
  • Reversible front door – Vented for cooling
  • Marked rack spaces
  • Mounting locations for fans (fans not included)
  • 1” and 1.75” top and bottom cable ports