  • Mfr # VFT912-12C
  • Zoro # G1756727
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Heater Voltage
480V AC
Watts
12,000 W
Phase
3
Number of Elements
9
Mounting Type
Flange Mount
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VFT912-12C
Country of Origin
United States
Dimensions
Min. Duct Depth
12 in
Element Width
18 in
Details
Heater Voltage
480V AC
Watts
12,000 W
Phase
3
Number of Elements
9
Item
Finned Tubular Air Duct Heater
Mounting Type
Flange Mount
Sheath Material
Steel
Min. Air Flow
600 cfm
Material
Galvanized Steel, Magnesium Oxide, Nickel Chromium Wire
Includes
Over-Temperature Thermostat
Type
Low Temperature
Description
Finned Tubular Air Duct Heater, Heater Voltage 480V AC, 3 Phase, Min. Duct Depth 12 in, Element Width 18 in, 12,000 W Watts, Number of Elements 9, Sheath Material Steel, Material Galvanized Steel, Magnesium Oxide, Nickel Chromium Wire, Mounting Type Flange Mount, Min. Air Flow 600 cfm, Includes Over-Temperature Thermostat