  • Mfr # RE12-1667C
  • Zoro # G2739502
/ea
Key Features
Heater Voltage
240V AC
Watts
1,667 W
Phase
1
Mounting Type
3/4-16 Threads
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RE12-1667C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Installation Depth
11 in
Details
Heater Voltage
240V AC
Watts
1,667 W
Phase
1
Item
Finned Tubular Heating Element
Mounting Type
3/4-16 Threads
Material
Steel
For Use With
Finned Tubular Air Duct Heater
Includes
Mounting and Connection Hardware
Sheath Material
Compatible Manufacturer Model Number
VFT612-10C
Description
Item Finned Tubular Heating Element, Overall Length 12 in, Installation Depth 11 in, Heater Voltage 240V AC, 1,667 W Watts, Sheath Material Steel, Material Steel, Mounting Type 3/4-16 Threads, 1 Phase, For Use With Finned Tubular Air Duct Heater, Includes Mounting and Connection Hardware