  • Mfr # HTTR015U
  • Zoro # G2541287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Heater Type
Immersion
Heater Voltage
120VAC
Phase
1
Control Thermostat
Included
Inlet Size/Bushing Size
1-1/4 in NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HTTR015U
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size/Bushing Size
1-1/4 in NPT
Length
12"
Overall Width
14 -5/8 in
Overall Length
11 in Immersed
Details
Item
Spa and Hot Tub Heater
Heater Type
Immersion
Heater Voltage
120VAC
Phase
1
Control Thermostat
Included
Amps
12.50
For Use With
N15/03099/N15/03100
kW
1.5
Min. Flow Rate
5 gpm
Heating Method
Voltage
120V AC
Wattage Output
1.5kW
Amperage
12.5A
Control Type
Mechanical Selector Dial
Voltage, Phase
120V AC, 1-phase