  • Zoro # G822935778
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G822935778
UPC #
Country of Origin
Germany
Description
Terminal Block, Connection Type Push-In, Current 41 A, For Minimum Wire Size 20 AWG, For Maximum Wire Size 8 AWG, Housing Color Gray, Maximum Voltage 800 V, Mounting Type DIN Rail, Number of Tiers 1, For Conductor Material Copper, For Conductor Type Solid, Stranded, Overall Depth 0.29 in, Overall Length 3.57 in, Overall Width 1.55 in