Advance MC183-12.0W12B-WB10TG
  • Mfr # MC183-12.0W12B-WB10TG
  • Zoro # G700022705
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
Advance
Cutting edge length
26mm
Number of teeth
12
Corner chamfer width
0.1mm
Overall length
83mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC183-12.0W12B-WB10TG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Cutting edge length
26mm
Corner chamfer width
0.1mm
Overall length
83mm
Cutting Dia.
12mm
Shank Dia.
12mm
Functional length
38mm
83mm
Cutting edge diameter
12mm
Regrinding length
3 mm
Details
Series
Advance
Number of teeth
12
Finish
TiAlSiN
Number of regrinds
3 PCE
Description
Metric Square End Mills Solid carbide shoulder milling cutters, MC183-12.0W12B-WB10TG, 12 mm diameter coolant style no coolant exit