Advance MC716-07.75W3A-WJ30TF
  • Mfr # MC716-07.75W3A-WJ30TF
  • Zoro # G400024320
/ea
Key Features
Cutting edge length
9mm
End Mill Application
Type 30
Shank Dia.
8mm
Functional length
22mm
Cutting Dia.
7.75mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC716-07.75W3A-WJ30TF
Country of Origin
Italy
Dimensions
Cutting edge length
9mm
Shank Dia.
8mm
Functional length
22mm
Cutting Dia.
7.75mm
Overall length
58mm
Corner chamfer width
0.15mm
Regrinding length
2 mm
Overall Length
58mm
Shank diameter
8mm
Cutting edge diameter
7.75mm
Details
End Mill Application
Type 30
Number of teeth
3
Series
Advance
Finish
TiAlN
Number of regrinds
2 PCE
Description
Metric Square End Mills Solid carbide routing cutters, MC716-07.75W3A-WJ30TF, 7.75 mm diameter coolant style no coolant exit