  • Mfr # MD025.7.94A5D102C-WJ30RD
  • Zoro # G500022943
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall length
76.2mm
Equivalent radius
1.367mm
Maximum overhang
36.5mm
Usable length
32mm
Offset radius
1.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MD025.7.94A5D102C-WJ30RD
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall length
76.2mm
Equivalent radius
1.367mm
Usable length
32mm
Offset radius
1.5mm
Cutting edge length
7.9mm
Depth of Cut
0.45mm
Corner Radius
1mm
Cutting edge diameter (h9)
8mm
76.2mm
Maximum cutting depth
0.45mm
Connection diameter
10mm
Cutting edge diameter
8mm
Neck diameter
7.4mm
Regrinding length
2 mm
Details
Maximum overhang
36.5mm
Series
Supreme
Finish
AlTiN + ZrN
Number of teeth
5
Number of regrinds
2 PCE
Maximum speed
80000r/min
Description
Corner Radius End Mills, unit: inch, Dc: 0.313inch, coating: AlTiN + ZrN, material: Carbide, MD025.7.94A5D102C-WJ30RD