  • Mfr # MC025.12.7A4D152-WJ30TF
  • Zoro # G200023196
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Usable length
25mm
Offset radius
2.49mm
Connection diameter (h6)
13mm
Corner Radius
6mm
Cutting edge diameter (h9)
13mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC025.12.7A4D152-WJ30TF
Country of Origin
Germany
Dimensions
Usable length
25mm
Offset radius
2.49mm
Connection diameter (h6)
13mm
Corner Radius
6mm
Cutting edge diameter (h9)
13mm
Equivalent radius
2.183mm
Depth of Cut
0.838mm
Overall length
88.9mm
Connection diameter
13mm
Overall Length
88.9mm
Regrinding length
4 mm
Cutting edge diameter
13mm
Maximum cutting depth
0.838mm
Details
Maximum overhang
43.6mm
Finish
TiAlN
Series
Advance
Maximum speed
80000r/min
Number of teeth
4
Number of regrinds
4 PCE
Description
Corner Radius End Mills, unit: inch, Dc: 0.500inch, coating: TiAlN, material: Carbide, MC025.12.7A4D152-WJ30TF