End mill H3027419-12
  • Mfr # H3027419-12
  • Zoro # G600012691
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length of Cut
38mm
Shank Dia.
12mm
End Mill Application
Type 30
Finish
DIA (Diamond)
Chamfer Width
0.1mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
H3027419-12
Country of Origin
Italy
Dimensions
Length of Cut
38mm
Shank Dia.
12mm
Chamfer Width
0.1mm
Overall length
100mm
Cutting edge diameter (h10)
12mm
Functional length
55mm
Details
End Mill Application
Type 30
Finish
DIA (Diamond)
Series
Protostar®
Number of Inserts Required
3EA
Description
Metric Square End Mills Solid carbide shoulder/slot mills, H3027419-12, 12 mm diameter coolant style no coolant exit