  • Mfr # DC160-16-05.556A1-WJ30EU
  • Zoro # G300023621
Overall Length
160mm
Finish - Machining
WJ30EU (TiSiAlCrN/AlTiN tip coating)
Shank Dia.
6mm
Flute Length
120mm
Maximum Drilling Depth
111mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-16-05.556A1-WJ30EU
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
160mm
Shank Dia.
6mm
Flute Length
120mm
Maximum Drilling Depth
111mm
Cutting edge diameter (h7)
5.556mm
Shank Length
36mm