  • Mfr # DC160-16-07.144A1-WJ30EU
  • Zoro # G600023994
Overall Length
192mm
Finish - Machining
WJ30EU (TiSiAlCrN/AlTiN tip coating)
Flute Length
152mm
Shank Dia.
8mm
Maximum Drilling Depth
140mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-16-07.144A1-WJ30EU
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
192mm
Flute Length
152mm
Shank Dia.
8mm
Maximum Drilling Depth
140mm
Cutting edge diameter (h7)
7.144mm
Shank Length
36mm