Extra Long Drill, 5.50mm, Carbide, A7595TTP-5.5
  • Mfr # A7595TTP-5.5
  • Zoro # G9378196
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
5.5 mm
Overall Length
334 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiNAl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A7595TTP-5.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
5.5 mm
Overall Length
334 mm
Dimension Type
Metric
Drill Bit Dimension Type
Metric
Size
5.50mm
Shank Dia.
6 mm
Depth:Dia. Ratio
50xD
Flute Length
294 mm
Depth x Dia. Ratio
50xD
Drill Point Length
1.28mm
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
36 mm
Drill Diameter Tolerance
E7
Maximum Drilling Depth
294.00 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiNAl
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Finish
Drill Bit Material
Solid Carbide
Material
Solid Carbide
Coolant Through
Yes
Flute Type
Spiral
Grade
TinAl Top Point Coating
Decimal Equivalent
0.2165
Application
Deep Hole Drilling In All ISO Materials
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Shank Type
Straight
List Number
A7595TTP
Coolant Fed
Coolant Through
Series
X.treme D50
Standards
TP-NORM 75
Secondary Material Application ISO Code
M
Number of Coolant Holes
2
Measurement System
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Stainless Steel
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 5.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiNAl, Maximum Drilling Depth 294.00 mm, Metric, 50xD