Extra Long Drill, 5.80mm, Carbide, A7495TTP-5.8
  • Mfr # A7495TTP-5.8
  • Zoro # G4773032
Overall Length
297 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A7495TTP-5.8
Drill Bit Size
5.8 mm
Overall Length
297 mm
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
257 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
257.00 mm
Drill Point Length
1.35mm
Decimal Equivalent
0.2283
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 5.8 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiNAl, Material Grade - Machining TTP, Maximum Drilling Depth 257.00 mm, Metric, 40xD