Extra Long Drill, 6.50mm, Carbide, A7495TTP-6.5
  • Mfr # A7495TTP-6.5
  • Zoro # G4775850
Overall Length
324 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A7495TTP-6.5
Drill Bit Size
6.5 mm
Overall Length
324 mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
282 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
282.00 mm
Drill Point Length
1.52mm
Decimal Equivalent
0.2559
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 6.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiNAl, Material Grade - Machining TTP, Maximum Drilling Depth 282.00 mm, Metric, 40xD