Extra Long Drill, 8.30mm, Carbide, A7595TTP-8.3
  • Mfr # A7595TTP-8.3
  • Zoro # G9378336
Drill Bit Size
8.3 mm
Overall Length
500 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A7595TTP-8.3
Drill Bit Size
8.3 mm
Overall Length
500 mm
Shank Dia.
10 mm
Flute Length
454 mm
Size
8.30mm
Maximum Drilling Depth
454.00 mm
Drill Point Length
1.94mm
Shank Length
40 mm
Decimal Equivalent
0.3268
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 8.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiNAl, Maximum Drilling Depth 454.00 mm, Metric, 50xD