Grooving blades / Grooving modules G2042.32L-1.5T20SX
  • Mfr # G2042.32L-1.5T20SX
  • Zoro # G900031941
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
32mm
Groove Width
40mm
Max. Cutting Depth
20mm
Application
Self-clamping system
Overall length
110mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G2042.32L-1.5T20SX
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Shank Dia.
32mm
Groove Width
40mm
Max. Cutting Depth
20mm
Overall length
110mm
Indexable insert width
1.5mm
Center height
24.7mm
Body width
1.2mm