  • Mfr # DC160-03-05.556A0-WJ30ET
  • Zoro # G000022467
Key Features
Maximum Drilling Depth
20mm
Finish - Machining
TiSiAlCrN/AlTiN
Cutting edge diameter
7/32
Cutting edge diameter (m7)
5.556mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-03-05.556A0-WJ30ET
Dimensions
Maximum Drilling Depth
20mm
Cutting edge diameter
7/32
Cutting edge diameter (m7)
5.556mm
Flute length
28mm
Shank length
36mm
Overall length
66mm
Shank Dia.
6mm
Details
Finish - Machining
TiSiAlCrN/AlTiN
Description
High Performance Drills, 0.2187 inch diameter, 3 xDc, Carbide, no coolant exit, for ISO material groups K, P