  • Mfr # DC160-03-07.500A0-WJ30ET
  • Zoro # G200023899
Overall Length
79 mm
Flute Length
41mm
Drilling Depth
29mm
Shank Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC160-03-07.500A0-WJ30ET
Overall Length
79 mm
Flute Length
41mm
Drilling Depth
29mm
Shank Dia.
8 mm
Cutting edge diameter (m7)
7.5mm
Shank Length
36mm
Description
High Performance Drills, 0.2953 inch diameter, 3 xDc, Carbide, no coolant exit, for ISO material groups K, P