  • Mfr # DC160-03-11.100A0-WJ30ET
  • Zoro # G100022589
Overall Length
102mm
Flute Length
55mm
Shank Dia.
12mm
Drilling Depth
40mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC160-03-11.100A0-WJ30ET
Overall Length
102mm
Flute Length
55mm
Shank Dia.
12mm
Drilling Depth
40mm
Cutting edge diameter (m7)
11.1mm
Shank Length
45 mm
Description
High Performance Drills, 0.437 inch diameter, 3 xDc, Carbide, no coolant exit, for ISO material groups K, P