  • Mfr # DC160-12-12.700A1-WJ30EU
  • Zoro # G300022693
Key Features
Finish
WJ30EU (TiSiAlCrN/AlTiN tip coating)
Overall Length
230mm
Shank Dia.
14mm
Flute Length
182mm
Maximum Drilling Depth
168 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-12-12.700A1-WJ30EU
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
230mm
Shank Dia.
14mm
Flute Length
182mm
Maximum Drilling Depth
168 mm
Cutting edge diameter (m7)
12.7mm
Shank Length
45 mm