  • Mfr # DC160-03-14.500A1-WJ30ET
  • Zoro # G400022494
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
115mm
Finish
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Flute Length
65mm
Shank Dia.
16mm
Maximum Drilling Depth
45mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DC160-03-14.500A1-WJ30ET
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
115mm
Flute Length
65mm
Shank Dia.
16mm
Maximum Drilling Depth
45mm
Cutting edge diameter (m7)
14.5mm
Shank Length
48 mm