  • Mfr # DC160-03-14.600A0-WJ30ET
  • Zoro # G800023619
Overall Length
115 mm
Flute Length
65 mm
Finish - Machining
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Shank Dia.
16 mm
Drilling Depth
45mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC160-03-14.600A0-WJ30ET
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
115 mm
Flute Length
65 mm
Shank Dia.
16 mm
Drilling Depth
45mm
Cutting edge diameter (m7)
14.6mm
Shank Length
48 mm
Details
Finish - Machining
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Series
X·treme Evo
Description
High Performance Drills, 0.5748 inch diameter, 3 xDc, Carbide, no coolant exit, for ISO material groups K, P