  • Mfr # DC160-03-16.800A0-WJ30ET
  • Zoro # G200022618
Overall Length
123mm
Flute Length
73 mm
Finish - Machining
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Shank Dia.
18mm
Drilling Depth
51mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-03-16.800A0-WJ30ET
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
123mm
Flute Length
73 mm
Shank Dia.
18mm
Drilling Depth
51mm
Cutting edge diameter (m7)
16.8mm
Shank Length
48 mm
Details
Finish - Machining
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Series
X·treme Evo
Description
High Performance Drills, 0.6614 inch diameter, 3 xDc, Carbide, no coolant exit, for ISO material groups K, P