  • Mfr # DC160-05-17.400A1-WJ30ET
  • Zoro # G100022763
Flute Length
93mm
Finish
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Overall Length
143mm
Shank Dia.
18mm
Maximum Drilling Depth
71mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-05-17.400A1-WJ30ET
Country of Origin
China
Dimensions
Flute Length
93mm
Overall Length
143mm
Shank Dia.
18mm
Maximum Drilling Depth
71mm
Cutting edge diameter (m7)
17.4mm
Shank Length
48 mm
Details
Finish
WJ30ET (TiSiAlCrN/AlTiN)
Series
X·treme Evo
Description
Value
Description
High Performance Drills, 0.685 inch diameter, 5 xDc, Carbide, axial inclined exit, for ISO material groups K, N, P, S