HSS-E-PM machine thread formers, TC420-M14X1.5-L2-WW60AD, thread profi
  • Mfr # TC420-M14X1.5-L2-WW60AD
  • Zoro # G000027752
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tap Thread Size
MF 14x1.5
Tap Finish
WW60AD (TiN)
Application
For long-chipping materials
Usable length
71mm
Connection diameter (h9)
11mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TC420-M14X1.5-L2-WW60AD
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
MF 14x1.5
Usable length
71mm
Connection diameter (h9)
11mm
Clamping width
9mm
Functional length
100mm
Thread length
15mm
Driving square length
12mm
Details
Tap Finish
WW60AD (TiN)
Application
For long-chipping materials
Series
Supreme
Number of grooves
6EA
Thread pitch
1.5mm