Indexable Drill Bit for Small Holes, 40 mm L, 70 mm dia., Coolant Through, D4120-02-44.00F40-P47,
  • Mfr # D4120-02-44.00F40-P47
  • Zoro # G2939845
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
198.00mm
ISO Number
D4120-02-44.00F40-P47
Shank Length
70.00mm
ANSI Code
D4120-02-44.00F40-P47
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D4120-02-44.00F40-P47
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
198.00mm
Shank Length
70.00mm
Flute Length
116.50mm
Max. Drilling Depth
88.00mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Details
Item
Indexable Drill Bit for Small Holes
ISO Number
D4120-02-44.00F40-P47
ANSI Code
D4120-02-44.00F40-P47
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Drill Bit for Small Holes, 2xD, Max. Drilling Depth 88.00mm, D4120-02-44.00F40-P47, Coolant Through