  • Mfr # F4138.B16.040.Z03.43
  • Zoro # G8399991
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
1.575"
Series
F4138
Depth of Cut
43.00mm
Number of Inserts
12
Arbor Dia.
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F4138.B16.040.Z03.43
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
1.575"
Depth of Cut
43.00mm
Arbor Dia.
16.00mm
Diameter
1.575"
Overall Length (In.)
Cutting Length
1.693"
Shank Dia. (In.)
0.63
Overall Length
65.00 mm
Min. Cutting Dia.
40.00mm
Insert Cutting Edge Length
43.00mm
Shank Dia.
16.00 mm
Max. Cutting Dia.
40 mm
Details
Item
Indexable Face Mill
Series
F4138
Number of Inserts
12
Cutting Edge Type
Carbide
Insert Screw
FS1457 Torx 9 IP
Number of Inserts Required
3
Nomenclature
F4138.B16.040.Z03.43
Material
All ISO
Left/Right Hand
Right
Bore
0.866"
ISO Number
F4138.B16.040.Z03.43
Cutting Application
Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Roughing)
Coolant Fed
Coolant Through
Max. Speed
22,400 RPM
ANSI Code
F4138.B16.040.Z03.43
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Standards
ISO 6462-A
Compatible Hardware
FS1457 T9IP Clamping Screw
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 40 mm, Shank Dia. 16.00 mm, Overall Length 65.00 mm, ANSI Code F4138.B16.040.Z03.43, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through