  • Mfr # F4042.B16.040.Z04.11
  • Zoro # G8116315
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
1.575"
Series
F4042
Depth of Cut
11.70mm
Number of Inserts
4
Arbor Dia.
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F4042.B16.040.Z04.11
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Cutter Dia.
1.575"
Depth of Cut
11.70mm
Arbor Dia.
16.00mm
Diameter
1.575"
Shank Dia. (In.)
0.63
Overall Length (In.)
Cutting Length
0.461"
Overall Length
40.00mm
Max. Cutting Dia.
40.00mm
Hub Outside Dia.
35.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.70mm
Details
Item
Indexable Face Mill
Series
F4042
Number of Inserts
4
Number of Inserts Required
Bore
0.866"
Nomenclature
F4042.B16.040.Z04.11
Insert Screw
FS1457 Torx 9 IP
Cutting Edge Type
Carbide
Left/Right Hand
Right
Material
All ISO
Compatible Hardware
FS1457 T9IP Clamping Srcew
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
F4042.B16.040.Z04.11
ISO Number
F4042.B16.040.Z04.11
Standards
ISO 6462-A
Cutting Application
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Insert Holding Type
Hexagon Socket Head Cap Screw
Number of Coolant Holes
2
Max. Speed
22,400 RPM
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 40.00mm, Arbor Dia. 16.00mm, Depth of Cut 11.70mm, ANSI Code F4042.B16.040.Z04.11, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Srcew, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Circular Interpolation Milling, Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Finishing), Shoulder Milling (Roughing)