  • Mfr # F4238.B27.063.Z04.57
  • Zoro # G8195905
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
2.480"
Series
F4238
Depth of Cut
57.00mm
Arbor Dia.
27.00mm
Diameter
2.480"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F4238.B27.063.Z04.57
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
2.480"
Depth of Cut
57.00mm
Arbor Dia.
27.00mm
Diameter
2.480"
Cutting Length
2.244"
Shank Dia. (In.)
Overall Length (In.)
Overall Length
85.00 mm
Insert Cutting Edge Length
57.00mm
Min. Cutting Dia.
63.00mm
Shank Dia.
27.00 mm
Max. Cutting Dia.
63 mm
Details
Item
Indexable Face Mill
Series
F4238
Material
All ISO
Number of Inserts Required
4
Nomenclature
F4238.B27.063.Z04.57
Insert Screw
FS1453 Torx 15 IP
Left/Right Hand
Right
Cutting Edge Type
Carbide
Bore
1.063"
Compatible Hardware
FS1453 T15IP Clamping Screw
Cutting Application
Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Roughing)
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
ISO Number
F4238.B27.063.Z04.57
ANSI Code
F4238.B27.063.Z04.57
Standards
ISO 6462-A
Max. Speed
12,600 RPM
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 63 mm, Shank Dia. 27.00 mm, Overall Length 85.00 mm, ANSI Code F4238.B27.063.Z04.57, Compatible Hardware FS1453 T15IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through