  • Mfr # F4042R.B22.063.Z07.10
  • Zoro # G7816085
Cutter Dia.
2.480"
Series
F4042R
Depth of Cut
10.00mm
Number of Inserts
7
Arbor Dia.
22.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F4042R.B22.063.Z07.10
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
2.480"
Depth of Cut
10.00mm
Arbor Dia.
22.00mm
Cutting Length
0.394"
Diameter
2.480"
Overall Length
40.00mm
Max. Cutting Dia.
63.00mm
Hub Outside Dia.
58.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Series
F4042R
Number of Inserts
7
Nomenclature
F4042R.B22.063.Z07.10
Bore
0.866"
Insert Screw
FS1454 Torx 8 IP
Compatible Hardware
FS1454 T8IP Clamping Screw
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert, Reinforced Design
ANSI Code
F4042R.B22.063.Z07.10
ISO Number
F4042R.B22.063.Z07.10
Max. Speed
20,000 RPM
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 63.00mm, Arbor Dia. 22.00mm, Depth of Cut 10.00mm, ANSI Code F4042R.B22.063.Z07.10, Compatible Hardware FS1454 T8IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Circular Interpolation Milling, Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Finishing), Shoulder Milling (Roughing)