  • Mfr # F4042.B27.080.Z05.16
  • Zoro # G8227195
Cutter Dia.
3.150"
Series
F4042
Depth of Cut
16.70mm
Number of Inserts
5
Arbor Dia.
27.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F4042.B27.080.Z05.16
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Cutter Dia.
3.150"
Depth of Cut
16.70mm
Arbor Dia.
27.00mm
Diameter
3.150"
Cutting Length
0.657"
Overall Length
50.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.70mm
Max. Cutting Dia.
80.00mm
Hub Outside Dia.
65.00mm
Series
F4042
Number of Inserts
5
Number of Inserts Required
Bore
1.260"
Nomenclature
F4042.B27.080.Z05.16
Insert Screw
FS1495 Torx 20 IP
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
ANSI Code
F4042.B27.080.Z05.16
Compatible Hardware
FS1495 T20IP Clamping Srcew
ISO Number
F4042.B27.080.Z05.16
Max. Speed
11,100 RPM
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 80.00mm, Arbor Dia. 27.00mm, Depth of Cut 16.70mm, ANSI Code F4042.B27.080.Z05.16, Compatible Hardware FS1495 T20IP Clamping Srcew, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Circular Interpolation Milling, Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Finishing), Shoulder Milling (Roughing)