  • Mfr # MSS-E25R12-GX16-1
  • Zoro # G900027555
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
Walter Cut
Application
Screw clamping
Insert Size
2mm
Shank Width (In.)
5.9mm
Body width
1.3mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MSS-E25R12-GX16-1
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Insert Size
2mm
Shank Width (In.)
5.9mm
Body width
1.3mm
Maximum cutting depth
12mm
Module size
E25
Maximum grooving diameter
79mm
Overall length
38mm
Center height
20mm