  • Mfr # MSS-I40N19-GX24-3
  • Zoro # G200026234
Overall length
55mm
Module size
I40
Indexable insert width
4 - 5mm
Center height
15.5mm
Body width
3mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MSS-I40N19-GX24-3
Country of Origin
Luxembourg
Dimensions
Overall length
55mm
Module size
I40
Indexable insert width
4 - 5mm
Center height
15.5mm
Body width
3mm
Connection size
6.2mm
Minimum hole diameter
60mm
Maximum cutting depth
19mm
Hole Dia.
60mm
55mm