  • Mfr # F4253.BN40.200.Z07.25R
  • Zoro # G8255134
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
200.00mm
Series
F4253
Depth of Cut
50.00mm
Number of Inserts
7
Arbor Dia.
200.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F4253.BN40.200.Z07.25R
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Cutter Dia.
200.00mm
Depth of Cut
50.00mm
Arbor Dia.
200.00mm
Diameter
7.874"
Overall Length (In.)
1.969
Shank Dia. (In.)
Cutting Length
0.984"
Overall Width
50.00mm
Hub Outside Dia.
90.00mm
Details
Item
Indexable Slitting Cutter
Series
F4253
Number of Inserts
7
Left/Right Hand
Right
Cutting Edge Type
Carbide
Material
All ISO
Insert Screw
FS2112 Torx 20 IP
Number of Inserts Required
Nomenclature
F4253.BN40.200.Z07.25R
ANSI Code
F4253.BN40.200.Z07.25R
Cutting Application
Slot Milling
Toolholder Style
F4253.BN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
ISO Number
F4253.BN40.200.Z07.25R
Compatible Hardware
FS2112 T20IP Clamping Screw, FS2113 T9IP Adjusting Screw
Description
Indexable Slitting Cutter, Cutter Dia. 200.00mm, Number of Inserts 7, ANSI Code F4253.BN40.200.Z07.25R, Arbor Dia. 200.00mm, Compatible Hardware FS2112 T20IP Clamping Screw, FS2113 T9IP Adjusting Screw, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Slot Milling