  • Mfr # F4042R.Z20.020.Z02.10
  • Zoro # G8096453
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
0.787"
Series
F4042R
Depth of Cut
10.00mm
Number of Inserts
2
Material
All ISO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F4042R.Z20.020.Z02.10
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
0.787"
Depth of Cut
10.00mm
Diameter
0.787"
Cutting Length
0.394"
Shank Dia. (In.)
Overall Length (In.)
Overall Length
200.00 mm
Head Projection Length
30.00mm
Min. Cutting Dia.
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Shank Dia.
20.00 mm
Max. Cutting Dia.
20 mm
Details
Item
Indexable Square Shoulder End Mill
Series
F4042R
Number of Inserts
2
Material
All ISO
Insert Screw
FS1454 Torx 8 IP
Cutting Edge Type
Carbide
Left/Right Hand
Right
Nomenclature
F4042R.Z20.020.Z02.10
Number of Inserts Required
Number of Coolant Holes
Compatible Hardware
FS1454 T8IP Clamping Screw
ISO Number
F4042R.Z20.020.Z02.10
ANSI Code
F4042R.Z20.020.Z02.10
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert, Reinforced Design
Cutting Application
Max. Speed
10,300 RPM
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 20 mm, Shank Dia. 20.00 mm, Straight, Overall Length 200.00 mm, ANSI Code F4042R.Z20.020.Z02.10, Compatible Hardware FS1454 T8IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through