  • Mfr # F4042R.Z32.032.Z03.10
  • Zoro # G7967793
Cutter Dia.
1.260"
Series
F4042R
Depth of Cut
10.00mm
Number of Inserts
3
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F4042R.Z32.032.Z03.10
Cutter Dia.
1.260"
Depth of Cut
10.00mm
Overall Length (In.)
Shank Dia. (In.)
1.26
Cutting Length
0.394"
Diameter
1.260"
Overall Length
200.00 mm
Shank Dia.
32.00 mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Head Projection Length
40.00mm
Max. Cutting Dia.
32 mm
Series
F4042R
Number of Inserts
3
Insert Screw
FS1454 Torx 8 IP
Nomenclature
F4042R.Z32.032.Z03.10
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert, Reinforced Design
Compatible Hardware
FS1454 T8IP Clamping Screw
ANSI Code
F4042R.Z32.032.Z03.10
Max. Speed
6,700 RPM
ISO Number
F4042R.Z32.032.Z03.10
Shank Type - Machining
Straight
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 32 mm, Shank Dia. 32.00 mm, Straight, Overall Length 200.00 mm, ANSI Code F4042R.Z32.032.Z03.10, Compatible Hardware FS1454 T8IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through