  • Mfr # F4138.T28.032.Z02.33
  • Zoro # G8315824
Cutter Dia.
1.260"
Depth of Cut
33.00mm
Number of Inserts
6
Number of Inserts Required
2
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F4138.T28.032.Z02.33
Cutter Dia.
1.260"
Depth of Cut
33.00mm
Shank Dia. (In.)
Diameter
1.260"
Cutting Length
1.299"
Overall Length (In.)
3.11
Insert Cutting Edge Length
33.00mm
Head Projection Length
50.00mm
Connection Size
T28
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Overall Length
79.00 mm
Max. Cutting Dia.
32 mm
Details
Item
Indexable Square Shoulder End Mill
Number of Inserts
6
Number of Inserts Required
2
Torx Wrench
T36
Nomenclature
F4138.T28.032.Z02.33
ISO Number
F4138.T28.032.Z02.33
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
ANSI Code
F4138.T28.032.Z02.33
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert, Full Effective Design
Max. Speed
25,100 RPM
Shank Type - Machining
Threaded
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 32 mm, Threaded, Overall Length 79.00 mm, ANSI Code F4138.T28.032.Z02.33, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Screw, Connection Size T28, Coolant Fed Coolant Through