  • Mfr # DA110-08-10.200U0-WZ90AJ
  • Zoro # G200024308
/ea
Key Features
Drill Bit Point Angle
118°
Cutting edge diameter
10.2mm
Number of Cutting edge
2
Point length
3.064mm
Cutting edge length
71mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DA110-08-10.200U0-WZ90AJ
Dimensions
Cutting edge diameter
10.2mm
Point length
3.064mm
Cutting edge length
71mm
Shank Dia.
10.2mm
Flute length
87mm
Overall Length
133mm
Details
Drill Bit Point Angle
118°
Number of Cutting edge
2
Description
Jobber Drills, 0.4016 inch diameter, 8 xDc, HSS, no coolant exit, for ISO material groups