Machine reamers F1352HUN-10.06
  • Mfr # F1352HUN-10.06
  • Zoro # G100015918
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Connection diameter (h9)
10mm
Shank Size
46mm
Cutting edge length
38mm
Overall length
133mm
Number of teeth
6EA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F1352HUN-10.06
Country of Origin
Germany
Dimensions
Connection diameter (h9)
10mm
Shank Size
46mm
Cutting edge length
38mm
Overall length
133mm
Cutting diameter
10.06mm
Details
Number of teeth
6EA
Finish - Machining
uncoated
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-10.06, 10.06 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P